הדברת מזיקים

הדברת מזיקים לפי חוקי הדברה ביולוגית

כל העניין הזה של הדברת מזיקים התחיל כמו משהו שנראה כאילו הוא הכי לגיטימי לאיכות החיים של המין האנושי, אבל איכשהו, איפשהו לאורך הדרך, כל הנושא הזה קיבלת תפנית חדה והדברות הפכו לשם נרדף למשהו שלילי מאוד שניתן לעולל לסביבת החיות שלך. ונסביר: בעבר הדברת חרקים הייתה עניין שנועד להגדיל את כמות היבול שתתקבל מהשדה, כי פחות מזיקים יתנכלו לו. לאחר מכן התגלו כל מיני רעלים שיעילים מאוד כנגד זן מסויים של חרקים, אך לא עבור בני האדם, וכך החלו להדביר אנשים בביתם כנגד כל מיני תיקנים, ג'וקים ומקקים מכל מדני מדינות אויב (או לפחות זו ההשערה).

אבל בעשור האחרון בו התגלה כי מעבר לכל צל של ספק: יש קשר ישיר בין רעלים באוכל שאנו מכניסים לגוף שלנו, לבין מומים מולדים ומחלות שונות. אז למה לאכול עגבניות מרוססות ברעל שחשבנו שאנו מסירים בשטיפה קלה בכיור, אבל מסתבר שמחלחל לתוך העגבניה והופך לחלק, ממש כמו גנטי, ממנה, כשאפר, בתוספת של כמה שקלים בודדים לקנות עגבניה אורגנית בריאה וטעימה?

הדברת מזיקים

הדברה ביולוגית

וכך נולדה אותה הדברה ביולוגית (שנקראת גם הדברה ירוקה ואקולוגית), שעיקרה שימוש באמצעים שונים, אך לא רעילים, להגדלת כמות היבול מהשדה, מבלי לפגוע לנו בבריאות על הדרך. הרעיונות כללו חממות הידרופוניות מיוחדות (גידולי מים, כלומר אין אדמה ממנה יכולים לצאת נמלים, לדוגמה) או שימוש בכל מיני שמנים שונים שהם לא רעילים כלל, אך הריח שלהם דוחה זן מסוים שרגיש לריח זה והוא יתרחק מהצמח אותו אתם מבקשים לגדל.

הדברה טבעית

אבל נראה כי השיטה הכי נפוצה להדברות ביולוגיות הם אלו שדוגלות דווקא לעודד את הטבע לעשות את שלו, באופן טבעי. וכך, אם לדוגמה ישנו מין מסוים של עש שממש מחבב את שדה העגבניות שלכם, עדיף שתניחו בסמוך לשדה שובכים עם ציפורי טרף שהם האויב הטבעי של עש זה. באותו האופן אתה יכולים להדביר ביולוגית את העכברים בית שלכם אם תאמצו חתול (ולא רק שתוכלו לוותר על שירותי הדברה שנוטים לפזר רעל עכברים, אלא גם על הרדיאטור, אין דבר מחמם יותר מאשר חתול צמרירי שמגרגר איתכם מתחת לשמיכות).

תוכן

נושאים באתר